S.M.A.R.T. – kontrola stavu disku

Máte ve svém počítači data a nechcete o ně přijít? Už mnoha lidem se to stalo a někdy i úplně náhle bez viditelné příčiny. Zachránit vás může S.M.A.R.T.

Informaci o nutnosti pravidelného zálohování dat už většina lidí pravděpodobně slyšela. Ruku na srdce, kolik % lidí to ve skutečnosti dělá? Já osobně znám hodně lidí, kteří už o nějaká (nebo hůř všechny) data přišli. Někdy se počítač před poškozením disku a ztráty dat chová divně (například náhlé krátké zamrzání systému, restarty počítače, cvakání), někdy nejeví vůbec žádné známky poškození.

Samozřejmě ideální by bylo pravidelně důležitá data (ať už fotky, pracovní soubory nebo jiné) zálohovat. Pokud to neděláme, mohli bychom alespoň kontrolovat zdravotní stav pevného disku. Zní to nemožně? Pomoci může S.M.A.R.T.

S.M.A.R.T. neboli Self-Monitoring, Analysis, and Reporting Technology je monitorovací systém, který pravidelně sleduje stav pevného disku a je součástí dnes už prakticky všech pevných disků. Že by bylo fajn stav disku vědět? Pro běžného uživatele to nemusí být žádný problém. Stačí si nainstalovat jednu z několika bezplatných utilit (program).

Mezi ty nejznámější patří například HD Tune, Speedfan nebo CrystalDiskInfo. Někteří výrobci pevných disků mají svoje vlastní utility. Například Western Digital má utilitu Data Lifeguard Diagnostic a Seagate ESwin SAMSUNG SMART UTILITY. Utility výrobců jsou sice primárně určeny pro pevné disky jejich značky, ale často fungují i na disky jiné.

Já osobně rád používám program HD Tune. Je velmi jednoduchý, přehledný, kromě S.M.A.R.T. ukazuje i teplotu disku a lze v něm snadno udělat dva testy. Jeden testuje výkon disku a druhý zjišťuje, zda disk nemá vadné sektory (neboli místa, kam se nedají data díky poškození uložit). Problém vadných sektorů je asi evidentní – nějaká data tam uložíme nebo už tam byla a nejdou přečíst. Uživatel však nemá možnost ovlivnit, kam se data budou ukládat (to si řídí, zjednodušeně řečeno, pevný disk sám).

Program HD Tune si pomocí následujících obrázků představíme.

Test rychlosti disku. V grafu vidíme, že čím víc je disk zaplněný, tím víc klesá jeho rychlost (vlastnost HDD). Nahoře uprostřed je aktuální teplota disku (ikona teploměru).

Test rychlosti disku. V grafu vidíme, že čím víc je disk zaplněný, tím víc klesá jeho rychlost (vlastnost HDD). Nahoře uprostřed je aktuální teplota disku (ikona teploměru).

 

S.M.A.R.T. kontrola. Důležitá je patička programu s údajem "Health Status" neboli "Zdravotní stav". Tento disk je v pořádku.

S.M.A.R.T. kontrola. Důležitá je patička programu s údajem „Health Status“ neboli „Zdravotní stav“. Tento disk je v pořádku.

 

Kontrola vadných sektorů disku. Zelené jsou v pořádku, červené poškozené. Tento disk nemá žádný vadný sektor.

Kontrola vadných sektorů disku. Zelené jsou v pořádku, červené poškozené. Tento disk nemá žádný vadný sektor.

S.M.A.R.T. sice není všespásný, jelikož některé poškození disku přijde z minuty na minutu, ale v hodně případech může zachránit. Vždy záleží na typu závady. Pokud nechcete zbytečně zkracovat životnost disku, dejte si obzvlášť velký pozor na nárazy a vibrace. Pevný disk tím hodně trpí. Jedno špatné bouchnutí (zejména zapnutého disku) ho může úplně zničit.

Zaujal vás článek? A už máte zkontrolovaný stav disku? Příště se podíváme na poměrně novou technologii, která posouvá rychlost pevných disků úplně jinam. Také mám připravené téma ohledně velmi snadného a automatického zálohování dat do Cloudu aneb už o ně nikdy jen tak nepřijdete.

About the Author

Jan Pícha

1 Comment

Comments are closed.