Cloud – data pod kontrolou a neustále u sebe

Bojíte se, že přijdete o fotky z dovolené? Potřebujete pracovní dokumenty a máte je na počítači v práci? Jste na jiném počítači a nechcete instalovat žádné programy? Vaše problémy vyřeší cloud. A ztráta dat už nebude noční můrou.

Jestli vás titulek oslovil, čtete správný článek. V dnešní době je to všechno hračka. A dokonce zdarma! Stačí se zaregistrovat na jedné z mnoha služeb a nainstalovat si jejich aplikaci například na počítač a mobilní telefon. Data mezi zařízenímí se automaticky prostřednictvím internetu synchronizují a jejich aktuální podobu máte neustále u sebe.

Veškeré informace v tomto článku by se daly obecně shrnout slovy „Cloud computing“. Jako cloudové služby můžeme označit takové služby, programy, či aplikace, které pracují převážně na jiném počítači (v internetu) a my se k nim připojujeme pomocí jednoduché aplikace (nebo prohlížeče). Cloud je mocný a umí mnohem a mnohem víc. V tomto článku se podíváme na synchronizaci souborů přes úložiště v cloudu.

Jak to celé funguje? Po registraci na jednu z mnoha služeb dostanete datový prostor v online úložišti. Data (a jejich změny) se automaticky synchronizují do tohoto úložiště a na každém zařízení se přes internet promítají jejich změny. Každá fotka, kterou vyfotíte, se automaticky nahraje do počítače, respektive do úložiště a následně do počítače.

Zároveň už se nemusíte o svoje data bát. Máte je jak v počítače, tak v online úložišti. Pokud se vám zařízení rozbije, jenom se do služby přihlásite na novém zařízení a máte data zpět. O soukromý se také bát nemusíte. Do svého úložiště máte přístup jen vy. Žádné soukromé fotky či dokumenty nikdo neuvidí.

S tím nemožným přístupem ostatních jsem lhal. Vlastně nelhal, ale určitá data můžete explicitně zpřístupnit ostatním. Faktem je, že když už jsou data nahraná do online úložiště, bylo by škoda nemít možnost jejich sdílení. Jednoduše vybereme data, dáme je sdílet a můžeme komukoli poslat odkaz. Daná osoba si pak ani nemusí data stahovat, ale může se na ně dívat online prostřednictvím prohlížeče. Například video přehraje si rovnou přehraje (stejně jako na Youtube), fotky může ihned prohlížet. Sdílení zážitků a fotografii z dovolené se stává doslova vteřinovou záležitostí.

Abych neřešil jen „nějakou“ službu, zde je přehled několika hodně známých:
OneDrive (Microsoft)
Google Cloud (Google Disk)
Dropbox

Z bezplatných služeb mám nejraději Dropbox. Má hodně velkou podporu a spousta aplikací 3. stran s ním umí spolupracovat. Například na něj lze automaticky ukládat jejich data. A tak už o ně nepřijdete.

dropbox ukazka

Dropbox – soubory jsou v normální složce, kterou si aplikace sama aktualizuje/synchronizuje.

Vlastní řešení pěkně doma v obýváku lze velmi dobře obstarat například pomocí NAS od Synology. S trochou technických znalostí to zvládne opravdu každý. A i oni podporují Dropbox, takže lze provádět backup i z tohoto profesionálního řešení přímo na Dropbox. Pokud používáte free účet s omezenou velikostí úložiště, vyplatí se tam zálohovat například konfigurace a jiné menší (avšak důležité) soubory.

Nakousl jsem tady možnost neinstalovat programy. Ano, samozřejmě se nemusí synchronizovat jen data, ale i programy (včetně jejich dat a nastavení). Ve spojení s Portable aplikacemi tak dává Cloud nový rozměr. Schválně vyzkoušejte s cloudem službu Portable Apps. Pokud pracujete na více počítačích zároveň, možná budete překvapeni. A zhroucení počítače (či náhrada za nový) už nemusí být žádný problém.

About the Author

Jan Pícha