Blog vyhledávání

Přemýšleli jste někdy, že si uděláte vlastní internetové stránky? Nebo třeba blog? V práci jsem poslední dobou pracoval na novém blogu Seznam.cz Vyhledávání. Zajímá vás, jak na to? Dnes už to není takový problém, jako před 5 lety.

Nejprve bych vám rád představil mou práci – blog Seznam.cz Vyhledávání. A poté se pokusím přiblížit, jak si běžný člověk může vytvořit vlastní internetové stránky. Musím zdůraznit, že to dnes může zvládnout kde kdo a není k tomu potřeba žádné programování ani extra technické znalosti. Existuje mnoho FREE řešení, kde jen vše jednoduše nastavujeme a upravujeme. Je to jednoduché, jako si nainstalovat program, zapnout ho a trochu si ho přizpůsobit vlastním potřebám. No nezní to skvěle?

Nový blog Seznam.cz Vyhledávání je dostupný na adrese http://vyhledavani.sblog.cz. Grafika byla navržena našimi UX návrháři. Já jsem tedy grafiku musel naprogramovat, zprovoznit a odladit blog a dostat ho na internet, aby byl dostupný všem.

Hlavními požadavky a přednostmi tohoto blogu jsou jednoduchost, intuitivní ovládání a minimalistický responzivní design, který vychází z designu ostatních služeb Seznamu. Významem slova „responzivní“ je v případě internetových stránek přizpůsobivý různým zařízením. Taková internetová stránka by se tedy měla automaticky měnit a přizpůsobovat velikosti displeje a rozlišení zařízení. Měla by vypadat na mobilním telefonu či počítači rozdílně. Výsledkem je pohodlné ovládání z libovolného zařízení.

novy_blog

Ukázka blogu Seznam.cz Vyhledávání na různých zařízeních

Líbí se vám? Máte konstruktivní kritiku? Napište mi do komentářů nebo na email kontakt@jan-picha.cz.

Jak na vlastní internetovou stránku? Stačí se registrovat na jednom z hostingů a zaplatit. Já osobně používám hosting http://www.savana.cz/. Je levný a pro běžné osobní stránky víc než dostačující. A to i jeho nejlevnější varianta, která stojí 30,25Kč měsíčně! Přímo u Savany si můžeme registrovat i doménu (například www.jmeno-prijmeni.cz). A jakmile zaplatíme, můžeme ihned nahrávat obsah.

Veškeré ovládání a nastavování probíhá tou nejjednodušší cestou. Jen vyplňujeme a nastavujeme. Vše je uděláno tak, aby to zvládl s trochou úsilí i běžný člověk.

Slyšeli jste někdy slovo WordPress? Jedná se o FREE redakční systém, který si stačí stáhnout, nainstalovat a máte vlastní blog (https://cs.wordpress.org/). Veškerý obsah blogu pak zase jen píšete a vše se ovládá stejně, jako program či editor. Žádné programování. Další jeho výhodou je, že si můžete stáhnout i jiný design blogu a tisíce pluginů, které blog vylepšují. Můžete propojit blog s Facebookem, sledovat návštěvnost webu, vkládat videa, sdílet články, zobrazovat u článků další související články a všechny možné další moderní funkce. A to zdarma jen nainstalováním pluginu a jednoduchým nastavením. Ve výsledku vznikne profesionální stránka s nutností minimálních technických znalostí.

Zajímalo by vás víc? Uvažuji o dalším článku nebo video návodu, kde bych krok za krokem vysvětlil či ukázal základní postup. Jak na registraci hostingu, domény a instalaci blogu postaveném na WordPressu. Pak už by vám nic nebránilo k vlastní veřejné tvorbě.

About the Author

Jan Pícha